Az általános viselkedés-változáshoz szükséges egy nagyon részletes exploráció, mely utal az alany lelki tényezőire és tudatos viselkedési tényezőire. Ezután lehet egy kognitív vagy magatartást változtató segítségnyújtást bevezetni.
A modern hipnoterápia ennél mélyebbre megy és az explorációban az érzelmi világ átélt eseményeit tárja fel. Előnye, hogy a személy elhagyja a verbális, racionális leírást és a hipnózis állapotában az eseményt még egyszer átéli.
Az éber állapotban való kikérdezés alkalmával az alany érzelmi kitöréseket tud átélve ábrázolni, amit természetesen a tudatos gondolatával állandóan formál és módosít.
A hipnózis világában ilyen tudatos átformálásra nincs lehetőség, mert az alany a transz élményét adja át, mely lehet egy trauma, egy félelem, vagy egyszerűen bűntudat.
Az exploráció hipnózisban a következő lépésekben kerül gyakorlati kivitelezésre.
Először az alany hipnózisban a problémával foglalkozik és ezt követően az érzelmek testi megnyilvánulását hívja elő, majd végül az érzelmeket mondja el. Nagyon fontos ha a hipnoterapeuta egy pszichés kapcsolatot talál a problémával, a alanyt frakcionálja és a konkrét részleteket transz állapotban kikérdezze.
Legtöbbször egy regresszióra is szükség van, hogy a konkrét szituációt az egyén korábbi életszakaszában újból érzelmileg exprolárja.
A múltban történt események feltárása érzelmi tényezőket hoz felszínre, melyek a probléma keletkezésében és viselkedési módosulatában jelen voltak. Ezek az érzelmek, mint affect (lelket érintő, bántó) hidak az aktuális probléma megoldásában szerepet játszanak. Egy esemény átértékelése után, frakcionált állapotban, az alany ezzel az új tapasztalattal kerül visszavezetésre a regressziós hipnózisba, ahol a szituációt érzelmileg átmódosítja.