Milton Erickson jelentősen átalakította és befolyásolta a modern hipnoterápiát.
Tézise:
- Minden egyén egy egyedülálló individuum
- Minden ember rendelkezik egy belső resource-szel, valamint
- Kimeríthetetlen tapasztalattal, amivel meg tudja oldani saját problémáit
Bemutató.
- Hipnózis bevezetése
- A hipnózis elmélyítése
- Levitácó, katalepszia, frakcionálás
- Biztonságos hely
- Exploráció (Milyen lelki fájdalom, vagy félelem az ami most jelen van? Mi az amitől félsz? Milyen félelem, aggodalom tud téged céljaid elérésétől távol tartani)?
- Félelem kizárása Lásd a tanfolyamon.
- Egy...
- Resource (Belső erőforrások elő hozatala).
- Utilizáció (A belső erőforrások felhasználása, célok elképzeltetése).
- Hipnózis feloldása
Gyakorlat.
Energia
Einstein kifejtette, hogy az anyag és az energia két megjelenési formája ugyanannak a
jelenségnek. Gondolataink és érzéseink energiából állnak és ez az energia mérhető.
Az érzéseink és gondolataink a DNA rendszerét irányítják. Az energia egy meghatározott frekvencián hat.
Egy adóra és egy vevőre van szükségünk.
Az életünk során azokat a dolgokat vonzzuk, melyek a mi frekvenciánkon fejtik ki rezonanciájukat. Ez egy törvényszerűség, mely az univerzum fennállása óta létezik és egyben a kapcsolatok rezonancia törvénye.
(RAS)
Az agyunk egy rendszerrel rendelkezik, mely az érzékszervek információit felfogja és kiszűri. Ez a retikuláris aktiváló rendszer (RAS) azért fontos, mert mi a saját frekvenciáinkat sugározzuk ki. Ide tartozik a kívánságaink frekvenciája is.
A RAS segít abban, hogy megtaláljuk a közlés és az elfogadás hullámhosszát.
Hipnocoaching
Gondoljuk meg mi számunkra a fontosabb:
- A jó belső érzés és a megelégedett közérzet. (vagy)?
- Valaminek a megszerzése és minden áron való birtoklása
Önhipnózis gyakorlat (csoportban)
Gyakorlat.
- Hipnózis bevezetése
- A hipnózis elmélyítése
- Levitácó
- Biztonságos hely
- Amit éber állapotban elgondoltam, átemelem az önhipnózisos állapotomba. Lásd a tanfolyamon.
- Pozitív cél elképzelése filmszerűen, a képen elképzeled, hogy elérted a célodat, megelégedett vagy és átéled az elért helyzetet, érzelmeiddel.
- Előhívod a korábban elraktározott, megelégedett érzelmeket és ez által elképzeled, hogy az új cél megélésekor éber állapotban is hasonlóan megelégedett érzésed van.
- Kijövetel az önhipnózisból
Tudat, előtudat, tudatalatti
- A tudat magába foglalja az értelmet, az elménket, a szellemünket. Amikor a tudatunkban értelmünk valami újat szeretne megvalósítani, ehhez gondolatokat formál. Majd a gondolatokban összegzi a célt, és a hozzá tartozó célfelépítést. Az imaginációs képességünk is az elménkben gyökerezik, és mint egy vizualizáló hajtóerő, egy képet hoz létre.
- Az előtudat egy nehezen meghatározható fogalom, leginkább egy lazán körbehatárolható köztes állomásként lehet elképzelni a tudat és a tudatalatti között, ami úgy működik, mint egy gyűjtőtartály, egy raktár a tudatalatti előtt. Az élethelyzetekben és a hozzájuk tartozó érzésekben bekövetkező tartós eltérések mindig változtatásokhoz, új elképzelésekhez vezetnek. Az elképzelések tartós meg nem valósítása, elnyomása váltja ki a változtatási igényt.
Itt történik az életvitel irányítása. - A tudatalatti a mély lélek, a belső psziché. A tudatalatti, a belső psziché az új elképzelést az elraktározott érzelmi képekkel összehasonlítja.
A tudatalatti belső psziché az érzelmi raktár. Ebben az érzelmi raktárban keletkezik az elménk új elképzelési behatása által az új érzelem.
Tehát a transz fenoménja az a jelenség, amikor a tudatalattiban az új elképzelési erővel a meglévő érzelem társul, és a kölcsönhatásból egy új érzelem jön létre. Egy ilyen asszociált új érzelem lesz az új hajtóerő, a motiváció.
Az új asszociált érzelem visszahat a tudatra, az értelemre. Ez alapján döntünk, hogyan cselekszünk az adott szituációban.
Hipnózis coaching a tudatalatti erejével
Megfigyelhető, hogy az értelem szerepe mennyire elsőrendű. Csak az ésszerű megoldás vezethet minden döntést. Feltehetjük a kérdést, hová vezet ez? Az utóbbi években azonban már erőteljesen érződik, hogy egy másik szemléletmód is kifejlődött. Az érzések titkai előtérbe kerülnek.
Az üzleti életben is erősen tapasztalható, hogy a logikus gondolkodás már nem elég.
Ezért nagyon fontos a tudatalatti érzelmi világának szerepe, a coachok és a menedzserek számára.
Ha életünket értelmi, intellektuális irányítás alá vetjük, akkor egy kifelé sikeres életet lehet felmutatni, de a saját énünket és valónkat figyelmen kívül hagyjuk.
A saját érzelmi világunkat nem könnyű vezetni, mert a tudatalatti nem rendelkezik meghatározott formával, hanem mindenkiben belül él és irányít elrejtve.
Az érzelem frekvenciája segít mások gondolatának olvasásában. Ahhoz, hogy mások gondolatát tudd olvasni, először a saját tudatalattihoz vezető utat kell szabaddá tenni. Ezáltal lehetséges a tudat részleges kikapcsolása és ráhangolódása a másik személyre.
Az érzelem frekvenciád lehetővé teszi, hogy ismerősödre és a beszélgetés tartalmára gondolva azt kisugározd. Milyen érzésvilággal dolgozik partnered?
Az érzéscsatornák titkai
Ha egy kisgyermek hazudik a szüleinek, rögvest önkéntelenül a szája elé kapja egyik vagy mindkét kezét. A száj eltakarásának gesztusa rádöbbenti a szülőket a hazugságra. Ez a gesztus továbbra is, az egész életen át használatos marad, csupán alkalmazásának tempója
változik. Amikor a tizenéves hazudik, ő is szájához emeli a kezét, akárcsak az ötesztendős, de a feltűnő szájra verés helyett az ujjak könnyedén körülsimítják az ajkat.
A száj eltakarás gesztusa még inkább kifinomul felnőtt korban. Amikor a felnőtt hazudik, agya, akár az öt és a tizenévesnél utasítást ad a kéznek, hogy száját eltakarva próbálja útját állni a megtévesztő szavaknak, áru utolsó pillanatban arrébb húzza arcán a kezét, és csak az orrát érinti meg. A kézmozdulat nem egyéb, mint a gyerekkorban használatos szájeltakaró gesztus felnőttkori, mesterkélt változata. Azt a tényt példázza, hogy amikor az ember idősebb lesz, számos gesztusa mesterkéltté, kevésbé szembetűnővé válik, amiből következik, hogy sokszor nehezebb egy ötvenéves gesztusait értelmezni, mit egy jóval fiatalabbét.
A száj eltakarás gesztusa még inkább kifinomul felnőtt korban.
Amikor a felnőtt hazudik, agya akár az öt és a tizenévesnél utasítást ad a kéznek, hogy száját eltakarva próbálja útját állni a megtévesztő szavaknak, áru utolsó pillanatban arrébb húzza arcán a kezét, és csak az orrát érinti meg. A kézmozdulat nem egyéb, mint a gyerekkorban használatos szájeltakaró gesztus felnőttkori, mesterkélt változata. Azt a tényt példázza, hogy amikor az ember idősebb lesz, számos gesztusa mesterkéltté, kevésbé szem-
betűnővé válik, amiből következik, hogy sokszor nehezebb egy ötvenéves gesztusait értelmezni, mit egy jóval fiatalabbét.
Hypocoach erdeményességének előfeltétele
Az egyének ÉRZÉSCSATORNÁJA és SZEMÉLYISÉGKARAKTERE határozza meg magatartásukat, cselekvési jellemüket.
A hypnocoaching egyik feladata, hogy az egyéneket karakterük szerint felismerjük és karakterüknek megfelelően vegyük fel velük a kommunikációt.
Szabály: Egy személy mindig ugyan azon a karakterjellemzővel viselkedik és gondolkodik.
Miért nem vesszük ezt a napi kommunikációnk során figyelembe?
Az egyének megismerésekor nagyon hatásos lehetőség az egyének érzésvilágának beszéd közbeni megismerése és együttérzés kifejezése.
Ezáltal csodálatos, hogy a munkakapcsolat során az együttérzés kifejezése bizalmat nyújt és közös célmegvalósítást eredményez.
A kommunikációs energia könnyedén azonos frekvencián kerül feldolgozásra és motiváló kifejtésre.
Hogyan kell eredményesen hazudni?
A hazugsággal az a baj, hogy tudat alatti agyműködésünk automatikus, verbális hazugságoktól független, így testbeszédünk elárul bennünket Ezért van az, hogy a ritkán hazudó emberek könnyen rajtakaphatók, bármily meggyőzően hangzanak is a szavaik Abban a pillanatban, amint hazudni kezdenek, a testük ellentmondó jelzéseket bocsát ki, és ettől támad az az érzésünk, hogy nem mondanak igazat. A hazugság folyamán tudat alatti agyműködésünk idegi energiát küld szét, és ez olyan gesztusként jelenik meg, amely
ellentmond az illető kijelentésének Egyes emberek - politikusok, ügyvédek, színészek, tévébemondók, akik munkájuk során nem mindig mondanak igazat, oly mértékig pallérozták gesztusaikat, hogy már nem könnyű "meglátni" a hazugságot, az emberek bedőlnek nekik, szőröstül-bőröstül bevesznek mindent. Gesztusaik finomításánál két módszer közül választhatnak Az egyik azoknak a gesztusoknak a gyakorlása, amelyek hazudás közben a helyes mozdulat érzetét keltik, ám ez a módszer csak akkor eredményes, ha hosszú időn keresztül bőséges hazudozással trenírozták magukat. A másik módszernél minden gesztust kiküszöbölnek úgy, hogy sem pozitív, sem negatív gesztust nem használnak hazudás közben, ám ezt nagyon nehéz megvalósítani.
Ha alkalom adódik, próbáljuk ki ezt az egyszerű módszert.
Hazudjunk szántszándékkal valamit egy ismerősünknek, amikor ő tetőtől talpig jól lát bennünket, és koncentrált erőfeszítéssel igyekezzünk minden testmozdulatot visszafogni. Még ha a nagyobb gesztusokat tudatosan kiküszöböltük is, számos mikrogesztus továbbjut. Ilyennek tekinthető az arcizomrángás, a pupilla kitágulása és összeszűkülése, a verejtékező homlok, arcpirulás, sűrűbb pislogás, és a csalafintaságot jelző számos más apró gesztus.
Lassított filmek kameráival végzett kutatás kimutatja, hogy e mikrogesztusok a másodperc töredékéig tartanak, és csak hivatásos riporterek, üzletszerzők és jó érzékelőknek ismert emberek tudják ezeket tudatosan megfigyelni beszélgetés vagy üzleti tárgyalás során. Ezek az emberek kifejlesztették magukban azt a tudat alatti képességet, hogy személyes találkozások alkalmával le tudják olvasni a mikrogesztusokat.
A TENYÉR MINT A SZÁNDÉKOS MEGTÉVESZTÉS ESZKÖZE
,,Azt akarja ezzel mondani, hogy ha kitárt tenyérrel hazudok, hinni
fognak nekem?" A válasz: igen is, nem is. Ha nyitott tenyérrel merő hazugságot mond valaki, továbbra sem tűnik igazmondónak hallgatói előtt, mert a becsületességet bizonyító számos egyéb gesztus elmarad, a hazudásnál alkalmazott negatív a nyitott tenyérrel épp ezért összeegyeztethetetlen gesztusok viszont jelen vannak. Mint ahogy megjegyeztük már, a szélhámosok és a hivatásukból eredően hazudozók kifejlesztették magukban azt a különleges tehetséget, hogy nem verbális jelzéseikkel egészítik ki verbális hazugságaikat. Minél hatékonyabban tudja a profi szélhámos hazudozás közben a színtiszta becsületesség nem verbális gesztusait használni, annál sikeresebben űzi foglalkozását. Lehetséges persze, hogy megbízhatóbb színben tüntetheti fel
magát az, aki másokkal való kapcsolatában gyakran alkalmaz nyitott tenyérgesztusokat, és fordítva: amint a nyitott tenyér gesztusok megszokott mozdulatokká válnak, a hazudozási hajlam csökken. Érdekes módon a legtöbb ember számára nem könnyű kitárt tenyérrel hazudni, sőt a tenyérjelek használata mások valótlan közléseinek egyiket másikat is visszafojthatja, tehát őket is őszinteségre buzdítja.
Bemutató.
- Hipnózis bevezetése
- A hipnózis elmélyítése
- Levitácó, katalepszia, frakcionálás
- Biztonságos hely
- Aggodalom, negatív kép (leírása képszerűen).
- Pozitív kép, kívánság (leírása képszerűen).
- Pozitív kép a cél megvalósításáról...
- Negatív kép aggodalomról... Lásd a tanfolyamon.
- F...
- N...
- F...
- A...
- Cs...
- Hipnózis feloldása
Gyakorlat