Milton Erickson jelentősen átalakította és befolyásolta a modern hipnoterápiát.
Feladat:
Írjuk össze saját resource-ünket, vagyis alapértékeinket, melyek a saját életünket elősegítik, illetve amelyekre mindig támaszkodhatunk:
A tudomány mai álláspontja szerint egyértelmű, hogy a betegségek és maga az egészség
nagymértékben az emberek lelki élményétől, pszichés állapotától függenek.
Ez a felismerés azonban nyilvánvalóvá teszi, hogy a korábban elnyomott bölcsességek egy része visszanyeri alkalmazhatóságát.
Nézzünk meg néhány bölcs megállapítást a betegségek kialakulásáról:
A felsoroltak rávilágítanak arra, hogy neveltetésünk során a kialakult torz, félelmet és erőszakot takaró érzések rányomják bélyegjüket életünkre. (pl. Ha ezt jól csinálod, csak akkor foglak szeretni ... )
Egészítsük ki a felsorolást: Lásd a tanfolyamon.
Valamennyi élmény, amit átélünk, a tudatalattinkban raktározódik. A tudatos elménk minden esetben a tudatalatti érzelmi értékeket használja fel, és ez alapján lép tovább. Ezért nagyon fontos, hogy a tudatos gondolkodás irányítását kihasználjuk. Egy rosszul beidegződött tudatos fogalmazás negatív érzelmeket állít előtérbe a tudatalattiban.
(pl. Olyan nehéz ebben az esetben változtatni). Ezt a tudatalatti készpénznek fogja fel és a nehézkes kellemetlen élményeket tárja fel. Ez a negatív feltárás további negatív érzelmeket asszociál.
Ha a tudatos gondolat úgy fogalmaz: ,,Tudom, hogy egyre könnyebben változtathatok sorsomon", akkor a tudatalatti a könnyű változtatás érzelmi értékeit helyezi előtérbe.
A hipnózis nagyon sokat segíthet egy pozitív gondolat, beállítódás kialakításában, mert közvetlenül a tudatalattira hat. A hipnózis segítségével tudjuk a leggyorsabban a lelki tényezők tudatalatti korrigálását megoldani.
Vizsgáljuk meg helyzetünket:
,,Amit most megélek és átélek, azaz amilyen vagyok, az a korábbi gondolkodásom eredménye."
Azonban mindig fennáll egy jobb lehetőség!
,,Amit most tudatosan elképzelek, azt fogom később a tudatalattim segítségével megélni és
megkapni."
,, Hogy szeretnéd magad érezni, mi lenne a jó.”
A belső érzelmi erők aktiválása!
Félelem ugyan olyan elképzelés, mint a bizakodás. Egyiknek sincs igazi alapja.
Hol érzékelik az alanyok a félelmet?
Hogyan írják le az egyének a félelem helyét, színét, nagyságát, súlyát stb.
Gyakorlat.
Ma már különbséget tesznek a tudatos és tudatalatti tényezők alkalmazásában.
Egy biztos, hogy a tudatalatti érzelmi világra nem tudunk közvetlenül hatni. A tudatalatti azonban az életműködést irányítja. Vérkeringés, légzés, emésztés, belső elválasztású
mirigyek működése, (pl. epe kiválasztás hipnózis alatt), stb.
A hipnózis eljárásaival lehetséges a tudatalatti világ közvetlenül megvizsgálása, az alany kikérdezése, és ezáltal befolyásolása a hipnózis alatt.
Hipnoterápiával (mely a pszichoterápia egyik változata) feltárhatók a lelki és testi zavarok okai.
A tudatalatti ismeri az okokat, egyben a megoldási irányokat is.
Tehát a transz fenoménja az a jelenség, amikor a tudatalattiban az új elképzelési erővel a meglévő érzelem társul, és a kölcsönhatásból egy új érzelem jön létre. Egy ilyen asszociált új érzelem lesz az új hajtóerő, a motiváció.
Az új asszociált érzelem visszahat a tudatra, az értelemre. Ez alapján döntünk, hogyan cselekszünk az adott szituációban.
Mi életünk célja? Van önnek pontos célja az életben?
Írjuk össze elképzeléseinket az élet céljáról.
Mi a megelégedettség és a boldogság?
A megelégedettség, a boldogság egy állapot, mely egy örömteljes, elvárt kellemes érzést vált ki.
Mi vált ki Önben egy kellemes érzést?
Gondoljuk át, hogy mi számunkra a fontosabb.
A jó belső érzés és közérzet, vagy valaminek a megszerzése, elérése majd a birtoklása.
Mennyire befolyásolja a környezet a megelégedettséget, a boldogságot? Mennyire függ a boldogságunk a környezet tényezőitől?
Ha függ…
akkor a megelégedettség és a boldogságunk függ a külső tényezőktől, és
abban a pillanatban a megelégedettség nem a sajátunk, hanem a külső tényezők eredője. A kontraszthoz viszonyított érték .(Tudatos kogníció).
Az emberiség belső motivációja alapvetően két pólus erejétől függ.
A hipnózis elmélyítésének egyik legjobb technikája egy úgynevezett zavar, bizonytalan állapot létrehozása. A neurológiából ismert, hogy az agy csak egy bizonyos mennyiséget képes felvenni az információkból. Ez az információmennyiség 7 (+-2) egység. Abban az esetben, ha az információ meghaladja a 7-et, akkor az egyén összezavarodik, konfúzió keletkezik. Agyunk a természetes határába ütközik és egy önálló transz állapottal védekezik. Konfúzió létrejöttekor egy kellemetlen állapot alakul ki és ezért menekül az ember egy sajátos transz állapotba, amelyben a konfúziós érzés abba marad.
A konfúziós szöveget gyorsabban kell mondani mint az általános vagy indukciós szövegeket. Amikor az információs telítettség fennáll, az egyén kikapcsol és saját transzvilágát éli. A hipnotizőr ilyen állapotban szuggesztiókat ad, akkor azok akadálytalanul jutnak a tudatalattiba. Az alany a konfúzió hatása alatt nem rendelkezik ellenőrző mechanizmussal és ezért el kontroll nélkül a legkülönbözőbb szuggesztiókat.
Konfúzió a hipnózis elmélyítésére
Fájdalmat kelthet a test sérülése vagy a működése közben beálló zavara. Fájdalom lehet testi, lelki illetve érzelmi szenvedés, gyötrelem.
A fájdalom egy jelzés arra vonatkozóan, hogy valami lelkileg és testileg nem megfelelő. A fájdalomnak számtalan formája van. Ilyenkor fájdalomcsökkentő tablettát veszünk be, majd ha a fájdalom nem múlik, akkor orvoshoz megyünk, aki kivizsgál és újabb gyógyszert ír fel.
Ha az orvosi kivizsgálás nem találja a fájdalom okát, és ezután sem javulunk, akkor belső pszichés eredetű gondjaink vannak. Hipnózissal és önhipnózissal megkérdezzük tudatalattinkat, mivel váltottam ki ezt az állapotot. Miért érzek egyes gondolatoknál, egyes szituációkban fájdalmat?
Ilyenkor nem a hibák értékelése és magunk okolása a feladat. Teljesen ostobaság okolni és büntetni magunkat.
A megbocsátás ebben az esetben azt jelenti, hogy föl kell adni a régi sérelmeket, és egyszerűen annyiban kell hagyni a dolgot, el kell fogadni magunkat.
Mikor lelki eredetű fájdalmaink vannak, számadást kell tenni, vajon ki az, aki megbocsátásunkra vár. Mindenekelőtt annak kell megbocsátanunk, akire a leginkább neheztelünk és A DOLGOT ANNYIBAN KELL HAGYNUNK!!!
Ha nem tesszük meg, csak a magunk fájdalmát erősítjük.
Hipnózissal és önhipnózissal az ellazult transz állapotban a tudatalatti segítségével kérdéseinkre hamarosan válaszokat kapunk.
Mivel váltottam ki ezt az állapotot? Miért érzek bizonyos gondolatok közben, egyes szituációkban fájdalmat?
Ekkor a következő kérdés rávilágít a PROBLÉMA MEGOLDÁSÁRA.
Életem mely területei szorulnak változásra?
A változás feltérképezése a fejlődés irányvonalát biztosítja. Belső fájdalmas gondok feltárása és a lelki fájdalmak feldolgozása hipnózis segítségével.
Abban az esetben, ha fájdalom és belső harag áll fenn, akkor önmagunknak kell megbocsátanunk.
Önhipnózis alatt az önszuggeszció megfogalmazása szabadon belülről kell, hogy összeálljon.
Például:
Gyakorlat.
Fogalmazzuk meg, hogy mi a félelem.
A félelem az akadálya a megelégedett, elvárt boldog életnek. A félelmet például a nevelés (környezet, család), valamint az új hitelgazdaság termeli.
A félelem nem valós (feltételezett). Az ember az eséstől és a kiabálástól fél.
A megelégedettség és a boldogság egy elfogadott érzés.
Az ember születésénél fogva egyébként először csak egyetlen kötelességet ismer, az életben
boldognak, megelégedettnek lenni.
Jelenleg mikor vagyok boldog.
Például: ... Lásd a tanfolyamon.
A szürke feltételezések mint olyanok nem léteznek.
A gondolatok mellett egy szabad akarattal rendelkezünk. Ez az akarat energiát ad és felhasználhatjuk pozitív alkotással vagy negatívan, azaz romboló hatásaival.
Azonban a tudatunkban minden az értelem által a gondolat megfogalmazásával kezdődik.
Ha Ön uralja a gondolatait, akkor uralja a cselekvéseket is.
Ha Ön uralja gondolatait és cselekvéseit, akkor uralja a saját sorsát is.
Ismerünk olyan az embereket, akik pozitív gondolatokkal rendelkeznek, mégis kudarcot vallanak a sorsukban?
Miért?
Mert egy belső kontravariáns érzés, egy ellentétes érzés dominál, uralkodik. Abban az esetben, ha valaki eredményt akar elérni, ugyanakkor a gondolataival egy furcsa érzést is felállít, akkor célját csak lassan vagy nehezen éri el. A lélek érzelmi ereje a döntő, az elképzelés kivitelező motorja.
A pozitív belső erő (resource) segít bennünket feladataink és elképzeléseink megoldásában.
A félelem zavarai, a félelem pszichológiai alapjai.
Három témacsoport létezik, amelyben a félelem fellép.
A félelem testi megjelenése az izzadás, (legtöbbször hideg izzadás), erős szívdobogás, lélegzetvételi problémák, remegés, vizelési inger, hasmenés, hányinger, motorikus nyugtalanság, száj és torokszárazság, szédülés.
A félelem zavarai közé tartozik a fóbia, melynél a félelmet egy pontosan körülhatárolt, azonban rendszerint veszély nélküli szituáció váltja ki. A középpontban a kiszolgáltatottság áll, mely a jövőre vonatkozik. Ha a félelem egy tárgyra irányul, fóbiáról beszélünk. A félelem az életünk része, ha eltúlzott, akkor patologikus. A fóbia egy tárgyra, vagy egy szituációra irányul. A tárgy tulajdonképpen nem a félelem oka, hanem a tárgynak egy szimbolikus jelentése van. A másik csoportba a pánik zavarok vagy az általános félelmi zavar tartozik.
A félelem érzet direkt nem megfogalmazható, csak körül írható.
Pánik zavarok
Azok a megsemmisítő félelmek, mint a pánik zavarok alapját képező félelmek, a félem speciális formáját jelentik.
Tipikus jellemzői:
Rohamszerű szívdobogás, megfulladás, halálfélelem. Szomatikus tünetek nélküli félelem, a roham várása. Kiváltó oka lehet egy válás, erős csalatkozás, csalódás, szexuális probléma.
A korai gyermekkorban az anyától való függőség, mely az anya részéről egy ambivalens magatartással párosul.
Általános félelmi zavar
A beteges félelem formája, szabadon lévő félelemnek is nevezhető.
Jellemző
Nyugtalanság, feszültség, idegesség a gondok miatt, félelem, hogy a legrosszabb fog
történni. Lefolyása változó és gyakran krónikus.
Kényszeresség
Kényszerképzet, kényszercselekvés, (számolás, kézmozgás, takarítás) - félelem keletkezik.
Személyiségzavar
Kialakulása szintén a gyermekkorra tehető, általában valami trauma váltja ki, mely állandó jelleggel jelen van.
C.G. Jung szerint a komplexusoknál a tudatalattiban a gondolkodás, az érzés és a tevékenység
tudatos ellenőrzése folyik.
A komplexusok a mitológiából kapták a nevüket
Gyakorlat.
A hipnózis alatt a célt pontosan kell értelmünkkel megfogalmazni. Mi ösztönözi a célunkat? Mit szeretne Ön elérni? Mit szeretne a tanfolyam segítségével elérni? Spontán döntsön, és egészítse ki a következő mondatot kb. 2-4 célkitűzéssel.
Céljaim a következők:
Nehéz a célokat megfogalmazni? Van problémád?
Akkor írja össze, mit nem akar
Most írja le, hogy mi az Ön belső célja?
A cél megfogalmazása a magán és üzleti életben az alábbi kritériumokat tartalmazza
Az önszeretet négy lépcsője
Pszichés betegségek tudatalatti osztályozása
Ha a rossz lelkiismeretet az egyén letagadja vagy elnyomja, akkor meggátolja a tudategészséges működését.
Az elnyomott lelkiismeret vagy belsőleg vagy kifelé irányuló károsodást okoz.
A befelé irányuló ,,implodáló,, (befelé irányuló beteges lelkiismeret).
Hatása
Elégedetlenség, nyugalmatlanság vagy pszichés allergiák, migrén, gyomorpanaszok,
gerinc problémák.
Explodáló (Kifelé robbanó, beteges lelkiismeret vezet a szörnyűségekhez.)
Az elnyomott lelkiismeret nem tudatosul, ezért a tudatalatti patologikus (beteges) lelkiismeretet nem értjük, nem ismerjük fel. Ezért nem tudja az egyén, hogy beteges szörnyűséget követ el.
A tudatos gondolkodás és elménk szerepe
A rossz hírek mindig gyorsan terjednek. Megfigyelhető, hogy az emberek nem akarnak jó híreket hallani, inkább szeretik a rossz híreket. Hajlamosak a szörnyülködésre, és végül elhiszik, hogy a világban csak rossz létezik.
Megfigyelhető, hogy az emberek kételkednek önmagukban, és ezt különbözőképpen fejezik ki. Feltételes módban, a kellene szóval leplezik gyengeségüket.
Például:
Meg kellene találni azt a módszert, amivel.. .. Ezáltal nem képesek kilábalni kellemetlen, fájdalmas helyzetükből.
Sokan használják a de szót. Kijelentenek valamit, majd hozzáteszik, de, amely két egymásnak
ellentmondó dolog megtételére sürget.
Másik hasonló kifejezés, a nehogy elfelejtsem ...
Jaj, csak nehogy elfelejtsem... Aztán mi történik? A jó szándék ellenére elfelejtik gondolataikat megvalósítani.
Jusson eszembe ...
Szuggesztió megfogalmazása: Lásd a tanfolyamon.
Minden szó a tudatalattiban egy képet állít.
Ha a megfogalmazás összeáll, akkor a tudatalatti a kívánt képeket érzelmi erővel előállítja.
A szuggesztió felépítése
Hatására asszociált érzelmi képekkel reagál.
Gyakorlat.
Esemény dátum | 2024.10.12 09:00 |
Esemény befejezési dátuma | 2024.10.13 17:00 |
Kapacitás | Korlátlan |
Ár | 230 000 Ft |
Elhelyezkedés | Heltai Bank Center |
Egyesületi Jelentkezési lap | Egyesületi tagfelvételi űrlap letöltése |
Megközelítés: 34, 134 BKV buszokkal, 869 Volán busszal